LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
"«یکصد سال فداکاری»"
پیام بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت انقلاب سال 1920 میلادی مردم عراق بر ضد اشغالگران انگلیسی
کد 10707
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 17 تیر 1399 - 15 ذو القعدة 1441
در آستانه یکصدمین سال انقلاب مردم عراق علیه اشغالگران انگلیسی بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی پیامی صادر کرد.

در بخشی از این پیام آمده است: ملت بزرگوار و سلحشور عراق این روزها مسأله فوق العاده مهم تاریخی و زمان فعلی عراق را گرامی می دارد و آن یکصدمین سالروز حماسه انقلاب جاودان 1920 میلادی بر ضد استعمارگران و اشغالگران انگلیس است. یکصد و سه سال قبل (1917 میلادی) دولت انگلستان وارد عراق شد و آن را به اشغال خود درآورد، ولی قیام مردم عراق و همگرایی و اتحاد و گرد آمدن آنان زیر پرچم عراق، استبداد و سلطه متجاوزان را بر سرنوشت و مقدرات خود نپذیرفتند و با رهبری مرجعیت دینی، انگلیس اشغالگر را از خاک خود بیرون راندند.

قیام و انقلاب مردم عراق بر ضد اشغالگران با تمام ویژگی هایش برهه مهمی است که ملت عراق از آن عبرت و افتخار برگرفته است و در واقع این قیام خشت اول تأسیس کشور عراق نوین به شمار می رود. علی رغم اشکال ها و ایرادهایی که با این تحول و روند همراه بوده و مشکلاتی به همراه داشته، اما به طور کلی قدرت ملت عراق را برای تحقق بخشیدن به خواسته و عملی کردن اراده خود متجلی و ثابت کرده است.

این قیام و انقلابِ خجسته و مبارک ملت عراق علیه بیگانگان اشغالگر، آنان را از عزم و شکیبایی و امید برای تحقق آمال برخوردار کرد و آن رسیدن به دولت کریمه ای است که اسلام و مسلمانان را عزت می بخشد و در حدّ مقبولی و بدون تبعیض میان ملت ها زندگی محترمانه و آبرومندی برای آنان فراهم و حقوق و کرامت و امنیت و سلامت آنها را حفظ و تضمین می کند.

طی دوره یکصد ساله گذشته و در حالی که کشورهای جهانی و منطقه نقشی فاجعه بار در آزار ملت بلازده عراق داشتند این ملت برای رسیدن و دستیابی به اهداف و آرمان های خود مبارزه ای بی امان داشت و برای اراده حقیقتاً ملی ـ میهنی با هدف نیل فرزندان خود و رسیدن به چشم اندازهای مثبت و مطلوب از پای ننشست.

فداکاری های این ملت و زخم هایی که بر پیکرش نشسته بود برای رسیدن فرزندان این مرز و بوم کارساز نشد و متأسفانه و دردمندانه بسیاری از خواسته ها و اهداف ملت عراق به جبر و ستم نادیده گرفته شد و گویی که سرنوشت ملت عراق با درد و رنج همیشگی و پایان ناپذیر گره خورده بود. جنگ ها پیاپی سر بر می آمد و هر دسته و گروهی که به قدرت رسیده و بر ملت و کشور عراق چیره می شد آن را دستخوش نابسامانی و تزلزل می کرد که در نتیجه بهترین جوانان این سرزمین گاهی در چنگال استبداد و خودکامگی و زمانی در دام تروریسم و تروریست ها گرفتار بودند.

مرجع عظیم الشأن، حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی درباره قیام ملت عراق در سال 1920 میلادی بر ضد اشغالگران انگلیسی فرموده اند: «انقلاب و قیام سال 1920 مردم عراق در مقایسه با فداکاری های بزرگ امروز این ملتِ مؤمن ستمدیده و مظلوم ناچیز است.

در این زمینه فرموده اند: علی رغم اینکه مطالب فراوانی که درباره قیام بزرگ و فراگیر سال 1920 میلادی مردم عراق نوشته شده است، ولی در مقایسه با فداکاری های امروز ملت مؤمن و مظلوم عراق ناچیز است و فداکاری ها و جانفشانی های امروز ملت عراق در طول تاریخ بشری مانند نداشته و ندارد».

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی از ملت مصیبت زده و رنجدیده عراق می خواهد تا به منش و روش و شیوه اهل بیت علیهم السلام پایبند بوده و دمی از آن غافل و رویگردان نباشد. نیز تأکید کرده و ضروری می داند که ملت بزرگوار و شریف عراق با همراهی و شانه به شانه یکدیگر برای برطرف کردن مصیبت و شر و بلایی که بر ملک و ملت وارد شده است همکاری کند و کشور خود را از آزار و اذیت فاسدانی که برای رنج و آزردن ملت عراق می کوشند رها سازد. در مقابل به نخبگان شایسته و نزیه که در اداره کشور به نحو شایسته توانمند هستند میدان و اجازه فعالیت دهد؛ افرادی که بتوانند انتظارات ملت خود را تحقق بخشیده و از کشاکش های بین المللی و منطقه ای دوری گزینند، والله ولی التوفیق.
  
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.