LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه مرکز آدم در رابطه با کشتار شهروندان سعودی به دست نیروهای امنیتی در شهر شیعه نشین العوامیه
کد 5450
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 11 مرداد 1396 - 9 ذو القعدة 1438
در پی کشتار مردم بی دفاع شهر العوامیه ی کشور عربستان سعودی به دست نیروهای امنیتی این کشور، مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها بیانیه ای صادر کرده است و در آن تهاجم به منازل و بازداشت ها و کشتار و محدود کردن آزادی ها که در شهر العوامیه در استان قطیف عربستان از سوی دستگاه امنیتی صورت می گیرد را تصفیه حساب خوانده است و این عمل را نقض آشکار حقوق شیعیانِ ساکنِ شهر العوامیه دانسته که به دست نیروهای امنیتی این رژیم صورت می گیرد.

در بیانیه ی این مرکز آمده است: جنایات نظام مند و طراحی شده ای که حاکمان سعودی مرتکب می شوند، از جنایت های زشت تروریسم است که قوانین بین المللی، حقوق بشری و آزادی بیان را نقض می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: آنچه روشن است اینکه جامعه جهانی به گزارش های سازمان های بین المللی حقوق بشر مبنی بر نقض حقوق بشر توسط عربستان سعودی توجهی ندارند و گوشی برای شنیدن آن یافت نمی شود. به همین سبب راهکارهای لازم و بایسته برای جلوگیری از اقدامات سرکوبگرانه ی این رژیم بر ضد مردم آن سامان اعمال نمی شود و بدین ترتیب حاکمیت سعودی حقوق و آزادی آنان را مورد تعرض قرار می دهد.

بیانیه ی مرکز آدم، شهر العوامیه را زندانی بزرگ توصیف کرده، می افزاید: آنچه در شهر مسالمت جوی العوامیه رخ می دهد را می توان به شکنجه هایی همانند دانست که در یک زندان بزرگ اعمال می شود. به دیگر بیان رژیم عربستان سعودی می کوشد با این اقدام های غیر انسانی بر ضد مردم العوامیه، با برخی از کشورهای منطقه حساب های سیاسی خود را تصفیه و دشمنی خود را با آنان اعلان کند، چراکه مردم این منطقه از مذهبی غیر از مذهب حاکمیت پیروی می کنند.

مرکز آدم در ادامه بیانیه خود یادآوری می کند: رژیم حاکم بر عربستان سعودی نظر مخالفان خود را در اداره ی کشور بر نمی تابد، به ویژه اگر از مذهب و طایفه ی خاصی باشند و آنان را به مزدوری و وابستگی به خارج متهم می کند و با این رفتار نسبت به مردم منطقه جرمی دو چندان روا می دارد.

این بیانیه بر ضرورت متوقف شدن اقدامات تروریستی و ضدمردمی تأکید دارد و خواستار آزادی تمام بازداشت شدگان است، چراکه اوضاع منطقه این رفتارها و گرفتن حق آزادی بیان از شهروندان به جرم گرایش های مذهبی و طایفی و با هدف دشمنی سیاسی که در نتیجه محکوم به سرکوب و مرگ شوند را تحمل نمی کند.

یادآوری می شود که تمام دروازه های شهر العوامیه واقع در استان قطیف از روز چهارشنبه گذشته به وسیله ی ارتش رژیم سعودی با موانع بندی و استقرار نیروهای گشت نظامی بسته شده و برای این هدف، شمار زیادی زره پوش و ماشین آلات نظامی در منطقه حاضر شده اند تا شهر العوامیه را به محاصره خود درآورند.

این رژیم همچنین از ورود خودروهای آمبولانس و امدادرسان و تیم های پزشکی و رسانه ها به شهر جلوگیری می کند که به گزارش رسانه های بین المللی در نتیجه ی وضعیت پیش آمده پنج تن کشته و چندین نفر هم زخمی شده اند.

این نخستین بار نیست که نیروهای نظامی رژیم سعودی به این شهر یورش برده و در آنجا جنایات ضد انسانی مرتکب می شوند.
 
مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.